تصویر بر گرفته از سینما گران

  مدتی است احساس میکنم نیاز به آشنایی با ساختار سازمان تربیت بدنی توسط بیشتر ورزشکاران نادیده گرفته می شود . این عدم شناخت شاید به علت عدم نیاز عمومی به این مساله باشد . ازطرفی این عدم شناخت به دولتی بودن ساختار ورزش و به نوعی معلق بودن وضعیت ورزش در ایران نیز مربوط می شود .

    غالبا این عدم شناخت دو جور باعث ضربه خوردن ورزشکار یا جامعه ورزشی می شود :

 ۱ - عدم آشنایی با حقوق و از دست دادن شرایط و زمان مناسب .

 ۲- نقد فعالیت سازمان های مرتبط با ورزشکار از سوی ورزشکار و بدون اطلاع کافی از قوانین و طبعا مضحکه و یا مغضوب مسوولین ساختار شدن !

من مطلب خودم رو در دو بخش تهیه کرده ام که  نشر میکنم و امیدوارم این جرقه ای برای آشنایی ، نقد و توجه عالمانه و اصلاح ساختار ورزش کوه نوردی و اصولا ورزش باشد . ۱

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در دوشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۰ و ساعت 15:43 |

بد نیست گاهی نیم نگاهی به پشت سر داشت و کمی به علل موفقیت یا عدم موفقیت در زمینه های مختلف فکر کرد . شاید ثبت این نگاه برای خودمون و (حالا کم کم میتونم بگم) برای نسل بعدی نیز مفید باشد . با این تفسیر نگاه مختصری به برنامه های آموزشی که از دید خودم مهمتر بودند میندازم .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در یکشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۹۰ و ساعت 7:37 |

همیشه صحبت از ابزارهای جدید و مدرن میشه . تغییرات تو ابزارها واقعا سریع پیش میره و ما به هر سختی هست یک ابزار میخریم ، روش استفاده صحیحش رو یاد میگیریم و باهاش برنامه های خوب فنی اجرا میکنیم ؛ و یا یکی پس از دیگری دوره ها کلاسامونو میگذرونیم .

    حالا با این راحتی و اعتماد زیادی که تو این ابزار ها حس میکنیم مگه میشه ازشون دست کشید و دل کند . راحتی و آسایش یک طرف ، خاطرات یه طرف دیگه . اما بالاخره باید جسارت نشون داد و از رده خارجشون کرد . یه سال ، دو سال یا ۱۵ سال فرق نداره بالاخره یه روز عمر یه وسیله تموم میشه یا آسیب میبینه و باید ازش جدا شد . در ادامه من مراسم خارج از رده کردن و دل کندن از چند تا از ابزارهامو به عرضتون میرسونم :

     


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 6:30 |

 مربی کوهنوردی !!؟؟

با اینکه نقش تاثیرگذار مربیان برای همه روشن است اما با نگاهی به جوامع ورزشی داخلی و خارجی دغدغه وظایف مربی ورزشی و نقش او برای من حل نشده باقی است . من همیشه سعی کرده ام در کلاسهای برگذار شده تاثیری براساس تجربه بر کارآموزان داشته باشم اما این سوال باقیست که مربی (در نقش آموزگار تکنیک و تاکتیک یا تمرین دهنده) حق دخالت و مطرح کردن موارد غیر از ورزش مورد نطر را دارد یا نه؟

    با نگاهی به زندگی کاری مربیان رشته های ورزشی مطرحی مثل فوتبال ، بسکت بال انواع ورزشهای رزمی و ... مبینیم مثلا مربی اول قرارداد مالی و فنی (فارغ از نتیجه دلخواه که به دست میاورند یا نه)را میبندد و آثار به جا مانده از او تاثیری آنگونه که عرف و منطق تاثیری انسانی و منطقی میداند روی ورزشکاران نمیگذارد و چه بسا برعکس تاثیری غیر اخلاقی نیز دارد (به عللی چون رفتارهای غیر عرف مربیان) . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در شنبه هفتم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 8:30 |

وبلاک کوه ویسی

بازنویسی شرکت کوه ویسی - واحد آموزش در بلاگفا

قصه خنده دار وبلاگ نویسی در کشورهایی مث کشور ما ، قصه تام و جریه . دوست و دشمن راه رو به ما میبندن . از عدم رعایت حقوق مولفین ، ایده دزدی توسط دوستان صمیمی ، فحاشی در کامنت ها ، کامنت گذاشتن با نام و آدرس دیگری تا مسدود شدن فضاهای وبلاگ نویسی و آپلود . خوب مدتی که وبلاگم بسته بود خوب فکر کردم و به این نتیجه رسیدم بودن و حرف زدن بهتره از نبودن و سکوته . حتی اگر بلند بلند با خودت حرف بزنی . آدرس جدید واحد آموزش کوه ویسی باعث شد چند خطی در این زمینه بنویسم .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در پنجشنبه پنجم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 11:27 |

دستکش سنگنوردیدستکش نواری

 

 

 

 

 

 

 

در حین سنگ نوردی طبیعی (مخصوصا صعود شکاف ها) و سنگ نوردی مصنوعی مخصوصا در مناطقی مثل دیواره بیستون بعضا با جراحت دست مخصوصا مچ دست ، پشت دست و سکنها روبرو میشویم . دستکشهایی ویژه این صعودها دوخته شده که من خودم تو ایران هنوز ندیدم ، امابا یه گشتی تو اینترنت متوجه شدم با چسب زینک میشه اینجوری که در ادامه میبینید برا خودتون یه دستکش نواری درست کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در دوشنبه دوم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 10:0 |

]ایگلو- Igloo

ایگلو کلبه‌های یخی اسکیموهاست که با استفاده از بلوک‌های برف و یخ ساخته می‌شود . واژه «ایگلو» در زبان اینوییت به معنی خانه ‌است و لزوما معنی خانه برفی نمی‌دهد .

    قدیمی‌ترین فیلمی که ساختن ایگلو را نشان می‌دهد فیلم مستند نانوک شمال از رابرت فلاهرتی است که در سال ۱۹۲۲ ساخته شده‌است. ساختار گنبدی ایگلو باعث شده تا در مقابل طوفانهای پرقدرت هم  مقاوم باشد .

    ایگلو (نسبت به غار برفی ) برای مدت زمان بیشتری قابل استفاده است و امنیت بیشتری دارد . در مناطق قطبی اختلاف دمای داخل و بیرون ایگلو به چیزی حدود 40 درجه سانتی گراد می رسد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در سه شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۸۹ و ساعت 9:50 |

نمیدونم اولین بار کجا و کی کلمه snow cave ترجمه شد اتاق برفی (معنی غلط) اما به نظرم این ترجمه غلط یکی از خطرناک ترین ترجمه هاست . شاید تا قبل از حادثه بهمن دیزین در سال گذشته ، زمانی که برای اولین بار داشتم یک منبع آنلاین فارسی در زمینه غار برفی تهیه میکردم خودم هم به اهمیت این  ترجمه غلط  پی نبرده بودم اما با این حال درست ترجمه کردم. خواهش میکنم ادامه مطلب رو مطالعه بفرمایید .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در یکشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۹ و ساعت 6:45 |

دیزی چین = Daisychain

از زمانی که دیزی چین وارد بازار شده بعضا مردم به عنوان خودحمایت از آن استفاده کردند . این یک اشتباه و بسیار پرخطره .   

در ادامه مطلب نظر Kolin Powel مهندس آزمایشگاه کنترل کیفیت بلک دیاموند در این مورد رو با هم میخونیم .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در یکشنبه نوزدهم دی ۱۳۸۹ و ساعت 5:28 |

10 نکته در مورد گرانیت که شاید نمیدونید!!

منبع مجله کلایمبینگ شماره ۲۸۷ - اگوست ۲۰۱۰

 اضافه کردن اطلاعات در مورد علم کوه و ترانگو


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در یکشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۹ و ساعت 11:9 |

طی تجربه چند سال گذشته در زمینه کارفنی و آموزش به این نتیجه رسیدم که انتخاب ابزار جدید ، به موقع و مناسب در کلیه شاخه های کوهنوردی و غارنوردی کمی برای افراد تازه کار یا حتی کهنه کار مشکل آفرین است . به همین خاطر در ادامه مطلب به چند نکته اشاره میکنم و دو آدرس برای تست و مقایسه معرفی میکنم .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در چهارشنبه هشتم دی ۱۳۸۹ و ساعت 6:22 |

تصویر مربوط به بازی Yetisport

در سالهای اخیر و با زیادتر شدن شمار صعود و فرودهای  فنی  ایرانی(من صعود فنی را شامل تمام صعودها و فرودهای کوهنوردی و غار نوردی میدانم) مشکلات استناد نیز بیشتر شده است . البته یک آموزش خوب در دنیای کوهنوردان از گذشته وجود داشته و آن آموزش گزارش نویسی بود . به نظر من تاریخ کوهنوردی از زمانی با عنوان  ورزشی و نوین خود می آمیزد که با دوعامل تعیین هدف ورزشی و گزارش نویسی ترکیب میشود . 

   خوشبختانه این امر در تاریخ کوهنوردی ایران نیز رایج بوده و هنوز نیز کوهنوردان در این زمینه از سایر ورزشکاران جلوترند . نوشته های استاد پیشکسوت جلیل کتیبه ای ، بایگانی گزارشهای  برنامه باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند در چیزی حدود ۶۰ سال گذشته و ۴۵۴ وبلاگ( که تا زمان نشر این مطلب) ثبت شده در وبگاه کوه نیوز نشانی بر این ادعاست . مطلب پش رو شاید نگاهی متفاوت به مستند سازی و گزارش نویسی باشد و امیدوارم مورد توجه قرار گیرد و دانش سایر دوستان آنرا کاملتر کند  . از شما دعوت میکنم نوشته من رو در "ادامه مطلب" مطالعه کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ و ساعت 7:36 |

توجه: مخاطب این مطلب سنگ نوردان آموزش دیده با تجربه صعود سرطناب کافی میباشد

نفر سمت چپ مولف در حال صعود سولو مسیر مارمولک در پل خواب

بالا سمت چپ نویسنده مطلب در حال صعود سولو روی مسیر مارمولک 

( پل خواب - کلاس مربیگری درجه ۲ سنگنوردی)


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در شنبه یکم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 13:14 |
انکر بولت استیل انقباضی
توجه : عکس فوق سایت North land و عکس های ادامه مطلب از وب سایت کوهویسی نماینده پتزل در ایران برگرفته شده است .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در شنبه نوزدهم تیر ۱۳۸۹ و ساعت 10:25 |

گره ها در جاهای مختلف کاربردهای متفاوتی دارند . با اینکه همیشه دعا کردیم که آقا گره تو کارت نیفته ، اما بعضا محتاج گره ها شدیم و سعی کردیم یه خوب و محکمش رو بزنیم . در سیر تکامل بشر هزاران گره زده شده و باز هم اختراع میشه که البته همه اینها  در ورزشهای ماجرا جویانه کاربرد ندارند و خیلیهاشون در بافت همین لباسها که تنتونه ، بستن بند کفش  ، پشت وانت بار ، تو مهمونیها و .. هم بکار گرفته میشه .

گره های کوهنوردی    تو دوره انتقالی مربیان کوهنوردی توی مبحث گره ها جای یه شناخت کامل و دسته بندی در مورد گره ها رو خالی دیدم . 

    کمی در مورد نام گذاری فارسی گره ها و نحوه آموزش اونها مشکل وجود داره . اونم به این علته که منبع فارسی جامعی در این زمینه نیست . مشکل هم اینه که یک گره چند جور بنا به کاربردش زده میشه که توضیحش میدم ولی این اسم گره رو تغییر نمیده . ما هم که ذاتا به بحثهای فلسفی و تصویر سازی تخیلی بیشتر از ریشه یابی فنی و علمی علاقه داریم زود برا خودمون طرح جدیدی میزنیم که فقط در ظاهر شباهت داره مثل قضیه هشت دولا(هشت دو حلقه یا گوش خرگوش ) . البته من قصد تغییر نام و این حرفها رو ندارم و فقط این یه اشاره هستش از روی منابع آنلاین مثل ویکی پدیا و ... جهت دسته بندی .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شهرام عباس نژاد(Shahram Abbasnejad) در دوشنبه چهاردهم تیر ۱۳۸۹ و ساعت 11:1 |